Raport Analityczny

Ambra SA

 
pod tytułem

 Mieszanie kapitałem co najwyżej przemieszcza go w stronę mieszających

ukazał się 7 czerwca 2005

Raport krytycznie ocenia sytuację finansową Grupy Ambra SA oraz jej podmiotu dominującego Sektkellerei Schloss Wachenheim AG (SSW). Krytyczne jest także ocena perspektyw rozwoju spółki. 

Wizerunek producenta tanich win konkurujących przede wszystkim ceną to nienajlepsza marka na przyszłość. Na rynku winiarskim, zwłaszcza w segmencie perspektywicznym win stołowych, liczy się akurat prestiż i wizerunek. Dlatego nie jest dziwne, że Ambra traci w rynku win stołowych nie tylko udział, ale także na wartości sprzedaży.NEWS Komentarz 
 IPO Ambra SA - TIPS and TRICKS by SSW tutaj.  

 

 Zachęcamy do zapisywania się na listę subskrypcyjną!

 

 

POLANDSECURITIES.COM

 

  

 

 

 

IPO AMBRA SA

 

 

Wycena AMBRA SA

 

producent wina i dystrybutor oferuje akcje

akcje AMBRA SA oferuje DI BRE Banku

CA IB wycenia aport Sorae

emisja AMBRA SA IPO AMBRA

Raport analityczny Rekomendacja

Raport inwestycyjny AMBRA SA

Dom inwestycyjny

Prospekt emisyjny dostępny na stronie http://www.ambra.com.pl

BRE Bank kredytodawca Ambra SA

 

 

Oferta publiczna spółki AMBRA S.A. http://www.ambra.com.pl producent i dystrybutor win. wina musujące, wina musujące gazowane, wina spokojne. Raport Inwestycyjny. Rekomendacje biur maklerskich, rekomendacja Poland Securities. Grupa Ambra działająca w ramach Sektkellerei Schloss Wachenheim AG  SSW www.schloss-wachenheim.de ISIN WKN 722900

Raport Inwestycyjny pdf  niezależny raport niezależny analityk niezależny

Rekomendacje analizy wyceny dotyczące Ambra SA sporządził DI BRE Banku, Poland Securities

 

Biura maklerskie i POK POKi Biuro maklerskie doradca inwestycyjny
DI BRE Banku oferującym akcje Ambra SA.
Cena i wycena akcji Ambra.
Oferta Ambry. Oferta Hoopa.
BRE Corporate Finance S.A.

Dom Inwestycyjny BRE Banku Spółka Akcyjna i Ambra S.A. i Hoop

 

 

Raport PolandSecurities krytycznie ocenia sytuację finansową Grupy Ambra SA oraz jej podmiotu dominującego Sektkellerei Schloss Wachenheim AG. Krytyczne jest także ocena perspektyw rozwoju spółki. 

 

 

 

Ze strony Ambra informacja jest taka:

Grupa AMBRA jest czołowym producentem, importerem i dystrybutorem win w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest obecna na rynkach Polski, Czech, Słowacji i Rumunii. Dorato, Cin&Cin, Fresco, czy Piccolo to przykłady marek, które należą do Spółki i są liderami pod względem sprzedaży w swoich segmentach rynku.


 

AMBRA to niekwestionowany lider na rynku win musujących - w Polsce udział Grupy w tym segmencie wynosi 53,6% (AC Nielsen, styczeń 2005 r., wartościowo). AMBRA jest właścicielem najbardziej znanych i najlepiej sprzedających się marek, m.in. Dorato, Cin&Cin, czy Michelangelo. Zajmuje również wiodącą pozycję w segmencie win niemusujących, wermutów oraz bezalkoholowych napojów musujących.

Oferta Ambry opiera się z jednej strony na winach własnych marek, które są produkowane przez Spółkę lub na jej zamówienie w różnych krajach świata, a z drugiej na winach importowanych od największych producentów Francji, Włoch, Hiszpanii, Bułgarii, Chile, czy Australii.

Głównymi odbiorcami Spółki są sieci handlowe, hurtownie oraz placówki gastronomiczne.

Strategia rozwoju Spółki zakłada umacnianie pozycji na dotychczasowych rynkach, a także rozwój międzynarodowy w naszej części Europy. Rozwój Grupy następuje na drodze zarówno wzrostu organicznego, jak i akwizycji nowych marek win i konkurencyjnych firm.

W roku obrotowym kończącym się 30 czerwca 2004 r. Grupa AMBRA osiągnęła 523,8 mln zł przychodów ze sprzedaży i 10,5 mln zł zyku netto. Od lipca do grudnia ubiegłego roku sprzedaż Grupy wyniosła 246,1 mln zł, a zysk netto 17,4 mln zł.

Grupa kapitałowa AMBRA

Przez ostatnie kilka lat AMBRA S.A. stworzyła Grupę Kapitałową, przejmując większościowe udziały czołowych podmiotów polskiego, czeskiego, słowackiego i rumuńskiego rynku win.

Na czele Grupy Kapitałowej stoi AMBRA S.A. Jej kapitał zakładowy dzieli się na 18,9 mln akcji o wartości nominalnej 1 zł każda. 100-procentowym akcjonariuszem jest niemiecki koncern Sektkellerei Schloss Wachenheim AG (dalej SSW). Spółka ta to światowy lider w produkcji i dystrybucji win musujących. Jest notowana na giełdzie we Frankfurcie.

Zaangażowanie silnego akcjonariusza branżowego pozwoliło na szybkie wypracowanie przewag konkurencyjnych i przyczyniło się do sukcesu Grupy AMBRA. Korzyści i synergie płynące ze współpracy z SSW to przede wszystkim wspólna grupa zakupowa w zakresie wina, materiałów do produkcji jak i technologii produkcyjnych, dostęp do nowości produktowych z rynków europejskich, możliwość korzystania z mocy produkcyjnych zakładów w Niemczech i Francji oraz wymiana informacji na wszystkich polach operacyjnych.

Główne firmy wchodzące w skład grupy kapitałowej to dwie polskie spółki: Centrum Wina i Vinex, czeska firma Soare Sekt (kontrolująca spółkę działającą na rynku Słowacji: Soare Sekt Slovakia) oraz rumuńska firma Karom Drinks.

Nazwa spółki

Rok założenia/
przejęcia

Kraj

Działalność

AMBRA 1994 Polska Producent i dystrybutor win, win musujących, wermutów i bezalkoholowych napojów musujących.
Właściciel kilkunastu czołowych w swoich segmentach marek, w tym Dorato, Cin&Cin, Michelangelo, Fresco, Balzac, Pernac, Piccolo.
Główni odbiorcy: sieci handlowe, hurtownie.
Centrum Wina 1999 Polska Dystrybutor – wina importowane.
Główni odbiorcy: gastronomia, sklepy detaliczne, własna sieć sklepów.
Vinex 2004 Polska Dystrybutor bułgarskich win musujących, spokojnych i wermutów.
Główni odbiorcy: sieci handlowe i hurtownie.
Soare Sekt 2003 Czechy i Słowacja Dystrybutor i producent win musujących, spokojnych, wermutów, bezalkoholowych napojów musujących.
Główni odbiorcy: hurtownie, sieci handlowe, gastronomia.
Karom Drinks 2003 Rumunia Dystrybutor i producent win musujących, spokojnych, wermutów, bezalkoholowych napojów musujących.
Główni odbiorcy: hurtownie, sieci handlowe, gastronomia

Rynek

Rynki alkoholi krajów Europy Środkowej i Wschodniej podlegają w ostatnich latach znaczącemu przeobrażeniu. Konsumenci zmieniają upodobania przechodząc z mocniejszych alkoholi na słabsze, w tym wino. Cechą wspólną rynków regionu jest natomiast nadal relatywnie niski poziom konsumpcji wina, w porównaniu do krajów zachodnioeuropejskich. Rosnąca kultura picia wina oznacza dla jego producentów i dystrybutorów duży potencjał rozwoju.

W Polsce, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez AC Nielsen, wartość sprzedaży win niemusujących wzrosła w ciągu 12 miesięcy zakończonych w styczniu 2005 r. o 11% do 50,3 mln zł. Według tych samych badań wartość rynku win musujących (ok. 24,7 mln zł) i wermutów (20,8 mln zł) nie zmieniła się w sposób znaczący. Wartość sprzedaży wszystkich wyrobów alkoholowych wzrosła o 5% do niemal 1,7 mld zł.

Konsumpcję wina w Polsce na tle innych europejskich krajów niewiniarskich przedstawia poniższy wykres (w litrach na jednego mieszkańca):

W Czechach, na Słowacji i w Rumunii, czyli w krajach, które posiadają uprawy winorośli, konsumpcja wina jest wyższa niż w Polsce. Rynki te mają jednak potencjał wzrostu, na co wskazuje porównanie z innymi krajami europejskimi, będącymi producentami wina.

Największą grupę produktów sprzedawanych przez Grupę AMBRA w Polsce stanowią wina musujące. Należące do niej marki: Dorato, Cin&Cin, Michelangelo – to trzy najlepiej sprzedające się wina w tym segmencie. Udział w rynku poszczególnych marek to odpowiednio: 20%, 13,7% i 11%.

Poza utrzymaniem pozycji lidera na rynku win musujących Grupa AMBRA umacnia w kraju działalność na perspektywicznym rynku win (czołowa marka AMBRA: wino Fresco – 4,8-proc. udział w rynku). Charakteryzuje go wysoka dynamika wzrostu i duże rozdrobnienie, jeśli chodzi o producentów, dystrybutorów i oferowane marki. Wino jest również jedyną kategorią na rynku alkoholi, którego przeciętna cena rośnie. Polski rynek cechuje bardzo duża konsumpcja win importowanych z Bułgarii (37% krajowego rynku win). Czołową pozycję wśród dystrybutorów tych win w Polsce AMBRA osiągnęła dzięki przejęciu kontroli nad spółką Vinex.

Grupa AMBRA jest również liderem pod względem ilościowym na rynku wermutów (ok. 32%, czołowa marka AMBRA to Cin&Cin). Pełni też pozycję dominującą na rynku bezalkoholowych napojów musujących. Rynek ten wykreowany został w dużym stopniu przez Spółkę, która wprowadziła w 1992 r. markę Piccolo.

Również na rynkach Czech, Słowacji oraz Rumunii, gdzie spółki Grupy później niż w Polsce rozpoczęły działalność, Grupa AMBRA należy do czołowych graczy na rynku win.

Produkty spółi:

Wina musujące

Marki win musujących Grupy AMBRA cieszą się uznaniem konsumentów w Polsce i zajmują czołowe miejsca na polskim rynku. Dorato, Cin&Cin oraz MichelAngelo to trzy najpopularniejsze i najlepiej sprzedające się marki win musujących i gazowanych, a Grupa AMBRA jest niekwestionowanym liderem na rynku win musujących.

AMBRA jest również dystrybutorem wielu innych znanych i uznanych marek win musujących z szeregu krajów o długoletnich tradycjach winiarskich. W ofercie firmy znajdują się takie marki jak Charles Volner (najbardziej popularne wina musujące we Francji), Chamdor (również Francja), Gancia Asti (Włochy), Faber (Niemcy) i inne.


 

CIN&CIN Spumante

Cin&Cin Spumante to wina docenione na rynku nie tylko przez konsumentów, ale również przez ekspertów (zobacz nagrody). Wina te są produkowane z najwyższej jakości kupaży ze specjalnie wyselekcjonowanych win z północnych Włoch.

Cin&Cin Spumante swoim smakiem i elegancką satynowaną butelką nawiązuje do najlepszych włoskich tradycji wytwarzania win musujących. Idealnie pasuje na romantyczną randkę we dwoje, jak i na eleganckie przyjęcie w większym gronie.

DORATO

Dorato to rodzina wspaniałych win musujących produkowanych naturalną metodą podwójnej fermentacji. Starannie opracowany i kontrolowany proces produkcji zapewnia winom Dorato niezmienną i wysoką jakość. Uznanie konsumentów czyni z niego niekwestionowanego lidera na polskim rynku.

Specjalnie skomponowany smak win oraz eleganckie butelki gwarantują, że Dorato podkreśli wyjątkowość każdej okazji.

MICHELANGELO

MichelAngelo to lekkie, słodkie wina gronowe, cieszące się coraz większym uznaniem wśród polskich konsumentów

Cin&Cin Bellini oraz Cin&Cin Rossini

Cin&Cin Bellini oraz Cin&Cin Rossini to pierwszy na rynku koktajl na winie musującym. Cin&Cin Bellini oraz Cin&Cin Rossini to oryginalne włoskie koktajle przygotowane według tradycyjnej receptur z białego włoskiego spumante i soku z soczystych brzoskwiń oraz dojrzałych truskawek.

 

Wermuty i Aperitify:

Wermuty są to wina gronowe aromatyzowane wyciągami z precyzyjnie dobranych tradycyjnych mieszanek ziół. Idealnie nadają się jako aperitify lub jako składnik wielu znanych koktajli.

Marki wermutów oferowanych przez Grupę AMBRA zajmują czołowe pozycje na polskim rynku. Wermut Cin&Cin jest liderem rynkowym w ilości sprzedanych butelek.


Cin&Cin

Oryginalny wermut z rodziny Cin&Cin swój wyjątkowy smak, aromat oraz kolor zawdzięcza ściśle strzeżonej tradycyjnej recepturze oraz najnowocześniejszym standardom produkcji. Jest idealny jako aperitif lub jako składnik koktajli.

Cin&Cin Orancini i Cin&Cin Lemoncini

Cin&Cin Orancini i Cin&Cin Lemoncini to nowoczesne i modne połączenie włoskiej tradycji wytwarzania wermutów z orzeźwiającym smakiem soczystych owoców. Cin&Cin Lemoncini elektryzuje świeżością lemonki a Cin&Cin Orancini soczystością pomarańczy. Cin&Cin Oranicini i Lemoncini to propozycja zarówno na romantyczne randki we dwoje, jak i na przyjacielskie spotkania.

CANELLI

Canelli Aperitivo to tradycyjny produkt marki Canelli o klasycznym smaku południowego aperitifu. Canelli charakteryzuje się świeżym owocowym smakiem.

MICHELANGELO

Aperitif MichelAngelo Dessert nawiązuje do włoskiej tradycji produkcji win. Idealnie smakuje jako long drink z cytryną i wodą. Można podawać jako koktajl z wódką, rumem lub ginem.

Wina spokojne to największa i najszybciej rosnąca część polskiego rynku win. Polacy coraz częściej doceniają szlachetne trunki z różnych krajów o winiarskich tradycjach, zarówno z Europy jak i Świata.

Obecnie najbardziej popularne są wina z Bułgarii, Francji, Węgier, Włoch czy Hiszpanii. Polscy konsumenci sięgają również po wina z tzw. Nowego Świata.

Sprzedaż win spokojnych dynamicznie rośnie, a marki dystrybuowane i produkowane przez winiarnie Grupy AMBRA znajdują się wśród najpopularniejszych win w Polsce.


Wina spokojne:

Dostępne marki Win spokojnych to: Balzac, Pernac, Fresco, Caruso,

Black Tower,

Franz Reh & Sohn, St. Gandolf, Don Marquez, Marques Don Pajez – Rioja, Romantico, Chatero, Malesan,