PolandSecurities.com

 

 
 

 

 

Czy klienci OLT Express i Sky Club odzyskają pieniądze?


Mamy sprzeczne relacje na temat wartości inwestycji Amber Gold w linie lotnicze OLT Express:

„Amber Gold - spółka handlująca złotem, a jednocześnie właściciel linii OLT Express, twierdzi że zainwestowała w przewoźnika 30 mln zł. Dyrektor tych linii mówi zaś o 220 mln zł, informuje "Gazeta Polska Codziennie". Co oznaczają te rozbieżności?”
Link do komunikatu PAP

Także w przypadku inwestycji w Sky Club mamy sprzeczne informacje. Dom Maklerski DM IDM SA wystosował oficjalne dementi zawierające m.in.:

"Zarząd DM IDM SA informuje, iż DM IDM SA ani podmioty powiązane kapitałowo z brokerem nie są ani nie były udziałowcami Sky Club Sp. z o.o. DM IDM SA był zaangażowany w pozyskanie finansowania dla Sky Club, jednak zarówno sam DM IDM SA, jak i podmioty powiązane z nim kapitałowo nie nabyły żadnych instrumentów o charakterze udziałowym" - napisano w komunikacie.

"DM IDM SA był organizatorem emisji obligacji Sky Club i sam nabył pewną ich pulę, jednak kwota zainwestowana przez DM IDM SA i podmioty z nim powiązane była znacząco niższa niż podawana w publikacjach prasowych" - dodano.
Link do artykułu na WNP

Natomiast kilka miesięcy wcześniej ukazał się w Gazecie Wyborczej artykuł zawierający m.in. (wówczas dementi jednak nie było):

W ratowanie turystycznej spółki przed upadłością zaangażował się Dom Maklerski IDM. Jego prezes Grzegorz Leszczyński poinformował wczoraj, że zainwestował w Sky Club kilkadziesiąt milionów złotych - podniósł jego kapitał z 2,5 do 11,8 mln zł, spłacał długi Triady i finansował bieżącą działalność Sky Club. IDM i "podmioty z nim związane" mają dzięki temu już 80 proc. udziałów w firmie.
Jak informuje spółka, Sky Club ma dziś największy kapitał spośród innych firm w branży. Dla porównania, kapitał Neckermanna to 4,8 mln zł, a Itaki - 3,2 mln zł.”
Link do artykułu w serwisie wyborcza.biz

Samo dementi wystosowane przez DM IDM SA jak widzimy niewiele wyjaśnia. Nie wiemy do jakich publikacji prasowych się odnosi, spółka DM IDM SA zamiast podać kwotę jaką zainwestowała w finansowanie Sky Club komunikuje, że zainwestowała mniej niż wcześniej ...podawały publikacje prasowe.

Jedno wiemy na pewno: Amber Gold zainwestował w OLT Express, Sky Club był finansowany m.in. przez Dom Maklerski DM IDM SA (DM IDM SA).

W przypadku OLT Express domyślamy się, że kosztowna mogła być oferta nierentownych rejsów oraz spółka poniosła wysokie wydatki na reklamę i promocję nowych linii lotniczych.
Natomiast gdzie poszły pieniądze jakie trafiły do Sky Club z DM IDM SA oraz od klientów Sky Club?

Wiemy, że syndyk w spółce BBPT (na jaką zmieniła nazwę dawna Triada) kwestionował umowę dzierżawy marki Triada przez Sky Club:

„Sky Club nie ma prawa posługiwać się marką „Triada" – twierdzi syndyk masy upadłości spółki BBPT. I bada, czy Sky Club nie przejął majątku Triady w sposób nieuprawniony.”
Link do artykułu w Rzeczpospolita: Syndyk w Triada jak detektyw

W tym samym artykule przeczytamy również:

" - Wiele lat jestem syndykiem, likwidowałam już Selectours, ale jeszcze takiego prymitywnego zabiegu przeniesienia majątku na spółkę powiązaną kapitałowo nie widziałam. Działo się to w ostatnich tygodniach przed upadłością, w dodatku niektórzy wierzyciele byli faworyzowani – podsumowuje Joanna Opalińska. – Nie wykluczam skierowania wniosków do prokuratury."

Informacja o krokach podejmowanych przez syndyka BBPT jest sprzed kilku miesięcy od daty złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości Sky Club i sprawa była znana zarządowi Sky Club. Z informacji prasowych wiemy, że Sky Club przyjmował pieniądze na oferowane imprezy turystyczne jeszcze kilka dni przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości, co zatem przesądziło o złożeniu wniosku? Co i o jakim wymiarze finansowym stało się w ciągu kilku dni? Pytań z pewnością jest więcej, które czekają na odpowiedź.

Śledztwo w sprawie oszustwa 23,4 tysiąca klientów biura podróży Sky Club, na łączną kwotę prawie 70 mln zł, wszczęła Prokuratura Okręgowa w Warszawie - poinformował jej rzecznik Dariusz Ślepokura.
Link do komunikatu PAP

I w końcu pytanie najważniejsze czy klienci OLT Express i Sky Club odzyskają wpłacone przez siebie pieniądze?

--- powrót do strony głównej ---

 

PolandSecurities.com

 

 
   

 ,