Wielkie Foopa czyli król spekulacji

Hoop zamiast spółki posiadającej instytucjonalnych inwestorów okazał się królem spekulacji. Kto by przypuszczał, iż akcjonariat Hoopa jest aż tak “jednorodny”.

Cena Hoopa powinna oscylować około 25 złotych jeżeli emisję objęli w większości gwaranci i zaprzyjaźnione fundusze – konieczność wykazania trafności inwestycji, ponadto minimalne koszty trzymania kursu (w porównaniu do środków przeznaczonych na zakup akcji na rynku pierwotnym).

Kolega, który zakupił akcje Hoopa z myślą, iż kurs będą trzymać gwaranci sprzedał je w przedziale 24-25 złotych. A tu cóż za niespodzianka ...34.

Wygląda na to jakby decydenci w sprawie emisji nie wydali na czas szczegółowych wskazówek. I się zrobił “rynek” i wycena rynkowa...

To że emisja Hoopa zawierała elementy cyrkowe było widać od początku. Teraz wyszedł “cyrk w cyrku” Ależ niedopatrzenie! Takie fopa w takiej chwili, kiedy trzeba wykazać, iż profesjonalni inwestorzy jednak dobrze ocenili spółkę. Kto by się spodziewał takiego błędu, akcje powędrowały znacznie wyżej niż 25 zł – rynek wycenił je prawie na 35 złotych!

Trzeba mieć specyficzny akcjonariat, żeby spekulacyjny ruch wybił kurs z 22 złotych do 35 złotych w dwa dni! (pytanie: skąd miała być podaż!?)

Wystarczyło aby “stabilni inwestorzy” ustanowili przedział 24-26 złotych. I powaga zostałaby zachowana. Wniosek, iż czasami trudno naśladować rynek, w tym przypadku najwyraźniej był błąd niedopatrzenia.

Można powtórzyć: Jakie biura tacy emitenci... Jednak nie byłoby to porównanie fer wobec emitenta – przecież spółka nie może się tłumaczyć za zachowanie “profesjonalnych inwestorów” i gwarantów emisji. Dla funduszy inwestycyjnych jest różnica pomiędzy 25 a 35 złotych, zwłaszcza gdy akcje były obejmowane kilka dni wcześniej po 21 złotych (i nie było specjalnego popytu!). Nawet pseudo rynek powinien dobrze naśladować mechanizmy rynkowe. Zamiast spółki, której akcje objęły fundusze inwestycyjne pojawił się król spekulacji. Można przypuszczać, iż emisję objęli sami gwaranci i fundusze “stowarzyszone”.
Jest interesujące pytanie: Kto objął akcje i jaki jest free float?

Interesujące jest również co miałby Hoop do powiedzenia w sprawie kursu. Czyżby fundusze zaczęły kupować akcje powyżej 30 złotych a nie chciały się skusić na 21...?

Jarosław Supłacz

7 sierpnia 2003, 16.15

 

 

© POLANDSECURITIES.COM
________________________________________________________________________________________________

Powyższa informacja jest wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinna być inaczej interpretowana. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za rzetelność i kompletność informacji i opinii zawartych w niniejszym artykule. Treści zawarte w materiale nie mogą być uznane za jakiekolwiek rekomendacje, nie można ich również interpretować jako doradztwa inwestycyjnego lub finansowego.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________