PolandSecurities.com

 

 
 

 

IDEA PREMIUM SFIO - relacje prasowe z zawieszenia odkupywania jednostek funduszu
 

W dniu 6 lipca 2012 r. inwestorzy mieli okazję zapoznać się z artykułem "Karkosik zbiera z rynku akcje IDMSA" zamieszczonym w Puls Biznesu, którego autorem był Dawid Tokarz - link

Jednak w dniu 17 lipca 2012 r. na próżno szukać informacji w papierowym wydaniu dziennika Puls Biznesu  o zawieszeniu odkupywania jednostek funduszu Idea Premium SFIO. A to tak rzadko spotykany rodzaj wiadomości i jakże ważna informacja z punktu widzenia i IDEA TFI SA, i IDMSA. Waga informacji nie wynika wyłącznie faktu, że IDMSA posiada ponad 80% akcji IDEA TFI SA, ale przede wszystkim z faktu, że wiele podmiotów z grupy IDMSA jest finansowanych przez fundusze IDEA TFI, np. przez fundusze IDEA Premium SFIO i IDEA Obligacji Subfundusz (IDEA Parasol FIO).
Trzeba odnotować, że Puls Biznesu podał informację w wydaniu elektronicznym, jednak taką informację podała większość mediów i serwisów, byłoby więc dziwne gdyby dziennik mający w nazwie "biznes" pominął informację w wydaniu internetowym.

Interesujący jest natomiast sposób w jaki informacje o zawieszeniu odkupywania jednostek uczestnictwa funduszu Idea Premium SFIO przedstawiła gazeta Parkiet (niewielki dziennik mający w zamyśle trafiać do inwestorów) - link
Jak widzimy mamy informację z boczku na dziewiątej stronie... O ile pamiętamy, wcześniej gdy fundusze Idea Premium rosły, informacje znajdowały się na czołówce, czy exodus klientów z funduszu i zawieszenie odkupywania jednostek nie jest informacją równie interesującą jak wcześniejsze wiadomości? Równocześnie dziennik Parkiet przedstawia nam niemal biografię Grzegorza Leszczyńskiego snując dywagacje że różnie bywało, raz gorzej raz lepiej, a więc może i teraz po przecenie akcje jeszcze dadzą kiedyś zarobić. Warto jednak zauważyć zasadniczą różnicę obecnej sytuacji spółki IDMSA i tej z 2009 roku. W tej chwili rynek mówi sprawdzam wartość aktywów funduszy IDEA TFI, gdzie między innymi tkwią obligacje podmiotów grupy IDMSA. Trzeba zadać pytanie wiszące w powietrzu, czy znajdą się i ewentualnie po jakim koszcie chętni na finansowanie podmiotów z grupy IDMSA, zastępując finansowanie płynące z funduszy IDEA TFI? Pytanie, które wprost ciśnie się na usta widząc ewakuację posiadaczy jednostek uczestnictwa specjalistycznego funduszu Idea Premium SFIO.

Spółkę można też oceniać po artykułach jakie i w jakim celu ukazują się na jej temat. Warto więc mieć na uwadze sposób podawania informacji na temat IDEA TFI i IDMSA. Być może warto poprosić redaktora Dawida Tokarza z Puls Biznesu o kontynuację i uzupełnienie wątku Karkosika i IDMSA (wszakże temat z czołówki nie powinien tak nagle zgasnąć)?

Trzeba przy tym pamiętać, że fundusz IDEA TFI cały czas przekonuje potencjalnych i obecnych swoich klientów nagrodami i wyróżnieniami przyznanymi przez dzienniki Parkiet i Rzeczpospolita (należące obecnie do jednej grupy wydawniczej - Presspublica Sp. z o.o. gdzie inwestorem został Grzegorz Hajdarowicz). Jeśli ściągniemy aktualną kartę funduszu Idea Premium SFIO znajdziemy tam w rubryce NAGRODY I WYRÓŻNIENIA PRZYZNANE IDEA TFI I FUNDUSZOM aż pięć pozycji (na wszystkich siedem) gdzie nagradzającym jest albo dziennik Parkiet, albo dziennik Rzeczpospolita. Wydaje się, że w takich okolicznościach oba dzienniki powinny być szczególnie wyczulone na monitorowanie sytuacji nagrodzonych przez siebie funduszy.

Ze sposobem w jaki dziennik Parkiet komunikuje czytelnikom zawieszenie odkupywania jednostek IDEA Premium SFIO naszym zdaniem kontrastuje inny artykuł sprzed niespełna dwóch tygodni - wywiad z Piotrem Kukowskim prezesem zarządu Idea TFI SA. Skoro miał miejsce taki wywiad to chyba równie widoczna powinna być informacja o zawieszeniu odkupywania jednostek funduszu, gdzie niedawny rozmówca dziennika jest prezesem zarządu IDEA  TFI i wypowiadał się na temat sytuacji w funduszu Idea Premium. W samym wywiadzie zastanawia nas między innymi pogrubione sformułowanie -  śródtytuł - widoczne na pierwszy rzut oka: "Od teraz może być już tylko lepiej". Czy są to słowa Piotra Kukowskiego prezesa IDEA TFI SA  czy słowa autora artykułu występującego pod pseudonimem JAM? Równie intrygujący jest sam tytuł wywiadu: "Rozwiązanie kłopotów Idea TFI w cieniu problemów właściciela". Tytuł został poddany dość szybko rynkowej weryfikacji - w postaci gremialnego umarzania jednostek flagowego funduszu Idea TFI i w następstwie zawieszenia odkupywania jednostek funduszu Idea Premium SFIO.

W następnym artykule przybliżymy sytuację posiadaczy jednostek funduszu IDEA Obligacji Subfundusz.
 

PolandSecurities.com

 

 
   

 ,