PolandSecurities

Wymiana stacji paliw ORLEN i MOL

My nie konkurujemy z wami, wy nie konkurujecie z nami

Komisja Europejska w związku z planowanym połączeniem ORLEN i LOTOS w ramach środków zaradczych mających na celu konkurencyjność rynku paliwowego zaleciła m.in. sprzedaż kilkuset stacji należących do Grupa Lotos.

PKN ORLEN porozumiał się z MOL w taki sposób, że węgierska spółka ma przejąć 417 stacji paliw sieci Lotos znajdujących się na terenie Polski za kwotę 610 mln USD, a PKN Orlen zakupi 185 stacji z portfolio Grupy MOL na terenie Węgier oraz Słowacji.

Czy taka transakcja wymiany stacji ma zapewnić konkurencyjność rynku? Nic z tych rzeczy. Wymiana stacji powoduje, że spółki jadą na jednym wózku. Opłaca im się nie wchodzić sobie w drogę. My stosujemy waszą politykę cenową na waszym terenie, wy stosujecie naszą politykę cenową na naszym terenie.

Żeby nie było niedomówień, sam PKN ORLEN mówi o wymianie stacji:

Gdyby MOL zakupił stacje LOTOS-u, a PKN ORLEN zakupił stacje SHELL w Niemczech to dyspozycja Komisji Europejskiej zostałaby spełniona co do jej celu.

Obecnie ORLEN własnymi słowami mówi, że dokonał wymiany stacji. Pytaniem jest czy KE dostrzeże absurdalność takiej sytuacji.

Rozstrzygający argument w sprawie warunków fuzji powinien być jasny i mieścić się na połowie strony. Właśnie tyle jest do powiedzenia w sprawie "wymiany" stacji paliwowych pomiędzy ORLEN i MOL.


Źródło: (Fot. Tomasz Niesłuchowski / Agencja Wyborcza.pl)

Na zdjęciu z 2012 r. z sesji rady miasta Płocka Wioletta Kulpa, radna PiS i Mirosław Milewski. Wioletta Kulpa pracuje dzisiaj w PKN ORLEN.

Za brak konkurencji na rynku paliwowym płaci cała gospodarka, zarabiają natomiast upolitycznione spółki i jej kadra.

Ostatni przykład „kadrowania” na Orlenie to mianowanie 14 maja 2022 r. na członka zarządu spółki z grupy PKN ORLEN byłego prezydenta miasta Płocka Mirosława Milewskiego z PIS-u.

Link: portalplock.pl/wiadomosci...

W Polsce trwa skandal z cenami paliw, okazuje się, że to polski rynek ma najwyższą dynamikę wzrostu cen benzyny (Pb95) netto pomiędzy 31 stycznia 2022 r. i 6 czerwca 2022 r. wynoszącą 80%.
Dane Komisji Europejskiej:

https://ec.europa.eu/energy...2022_01_31

https://ec.europa.eu/energy...2022_06_06

Z załączonych danych nietrudno wywnioskować, że PKN ORLEN wykorzystuje swoją monopolistyczną pozycję w przerobie ropy i sprzedaży hurtowej paliw. Zarządzanie Orlenem można przyrównać do działalności literackiej postaci Nikodema Dyzmy. Przybliżenie Komisji Europejskiej tego książkowego bohatera i wskazanie sposobu powoływania członków władz w grupie ORLEN miałoby zasadnicze znaczenie w ocenie przez komisję praktyk jakich ta spółka dopuszcza się na rynku i jakie stanowi zagrożenie dla konsumentów.


Jarosław Supłacz

 

PKN ORLEN/ Fuzja/LOTOS /Saudi Aramco / ceny paliw/ Obajtek/ wymiana stacji / MOL


Subskrypcja Newsletter

tt: https://twitter.com/PolandSecuritie