PolandSecurities

Przejęcie kontroli nad Mail.ru przez GAZPROM

Kolejna przecena Mail.ru

Pytanie do The Farm 51

Jak The Farm 51 komentuje przejęcie przez Sogaz 45 proc. udziałów w MF Technologies powodujące, że faktycznie kontrolę nad Mail.ru (VK) sprawują firmy z otoczenia GAZPROM-u?

Cytat z portalu idnes.cz:
Ludzie z najbliższego kręgu Rosji przejęli kontrolę nad największą rosyjską siecią społecznościową VKontakte: Jurij Kowalczuk, nazywany „bankierem Putina” i syn kuzyna Putina, Michaiła Szełomowa.
https://www.idnes.cz...

Drugi link:
https://www.energetyka24...

Po grudniowej transakcji nastąpiło kolejne w ostatnim czasie załamanie kursu Mail.ru (VK – zmiana nazwy od 12 października, w serwisach spółka nadal figuruje pod nazwą Mail.ru).


Źródło: Stooq.pl

Zmiany udziałowców w spółce MF Technologies kontrolującej Mail.ru nie miały bezpośredniego wpływu na działalność grupy. Spadek kursu może oznaczać, że inwestorzy obawiają się zmiany strategii Mail.ru na niekorzystną lub innych problemów – np. ryzyko nałożenia sankcji na Mail.ru, która jest czapką holdingu (zarejestrowaną na Cyprze) w skład którego wchodzi m.in. MyGames (My.com B.V.). Ewentualne sankcje na Mail.ru musiałyby oznaczać sankcje na spółki córki.

Już raz zostały nałożone sankcje przez Ukrainę na spółkę zależną od Mail.ru, w ramach retorsji na agresję Rosji w 2017 r. zablokowano portal społecznościowy VKontakte.

Przypomnę, że w ostatnich dniach w związku z rosyjskimi ruchami wojsk wokół granicy z Ukrainą padły zapowiedzi ze strony USA i krajów europejskich nałożenia mocnych sankcji na firmy rosyjskie w przypadku agresji na Ukrainę. Pojawienie się wśród kontrolujących Mail.ru „bankiera Putina” zapewne zwiększa ryzyko sankcji.

Jak sankcje nałożone na MyGames mogłyby odbić się na współpracy The Farm 51 z MyGames?


Jarosław Supłacz

 

The Farm 51 teraz mówi o grze ww3